Volkswagen branża motoryzacyjna
16,3 MW
wielkość mocy instalacji fotowoltaicznej
22 tys.
liczba modułów fotowoltaicznych użytych do realizacji
160 mln
wielkość oszczędności PLN w ciągu 30 lat
277 tys.
liczba ton CO2 ograniczona w ciągu 25 lat

Zakłady Volkswagen Poznań, które jako jedyne na świecie produkują modele VW Caddy i Crafter, podejmują szereg działań wpływających na znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla, by do 2050 roku stać się przedsiębiorstwem neutralnym z punktu widzenia bilansu CO2.

Farma fotowoltaiczna, którą obecnie budujemy we Wrześni w ramach drugiego etapu inwestycji na terenach należących do Volkswagena, będzie miała docelowo moc ponad 16 MW. To największy projekt PV on-site w jednej lokalizacji, w Europie Środkowo-Wschodniej.

       

Instalacja budowana przez Quanta Energy składać się będzie z ponad 20 tys. paneli PV o mocy 590 W. W procesie realizacji zastosowane zostaną panele dwustronne (bifacial), co ma umożliwić wyprodukowanie o 5–7 proc. więcej energii w skali roku niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Panele bazują na ogniwach typu N, które mają gwarantować niższy spadek wydajności modułów i wyższą sprawność.

Po zakończeniu drugiego etapu budowy cała instalacja fotowoltaiczna obejmie teren około 22 hektarów i wyprodukuje 16,35 GWh energii elektrycznej w skali roku. Taka ilość wystarczyłaby do zasilenia blisko 4 tys. domów jednorodzinnych przez rok.