Masfrost branża produkcyjna
1,7 MW
wielkość mocy instalacji fotowoltaicznej
3090 modułów
wielkość instalacji
1,7 GWh
ilość energii elektrycznej produkowanej w skali roku

Masfrost jest jednym z najdłużej działających bez przerwy zakładów przetwórstwa warzywnego w Europie. Początki tradycji przetwórstwa warzywno-owocowego w tej firmie datuje się na rok 1886.

W latach 2013-2015 przeprowadzono całkowitą przebudowę i modernizację zakładu, w tym też czasie zrezygnowano z produkcji żywności w puszkach i skupiono się wyłącznie na produkcji warzyw mrożonych. Kolejnym krokiem w transformacji energetycznej fabryki w Ziębicach, której możliwości produkcyjnej sięgają blisko 35 tys. ton mrożonych warzyw rocznie, było wdrożenie projektu instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,7 MW.

     

Projekt składa się z 3090 modułów o mocy 550 W każdy i może produkować 1,7 GWh energii rocznie. Pokazuje to ogromny potencjał czystej, odnawialnej energii w zaspokajaniu rosnącego zapotrzebowania na energię. Współpraca z Masfrost stanowi znaczący kamień milowy w naszym zaangażowaniu na rzecz zrównoważonych rozwiązań energetycznych.

Masfrost to rozległa instalacja. Z uwagi na różne rodzaje dachów, ich uksztaltowanie a także ekspozycję, konstrukcja musiała być specjalnie dobrana na każdy fragment dachu z osobna. Instalacja zajmuje ogromny obszar  7982 metrów kwadratowych, a całość instalacji zajmuje powierzchnię 3,31 hektara.

Pod względem technicznym wdrożenie projektu było nie lada wyzwaniem ze względu na dużą moc. Niezbędny był montaż 2 rozdzielnic sprzęgających o mocy 850kW każda, które połączone są poprzez transformatory.