Stellantis branża motoryzacyjna
58 MW
wielkość farm fotowoltaicznych
94,3 tys.
liczba modułów fotowoltaicznych
54 ha
całkowita powierzchnia systemów solarnych
20 tys.
roczny ekwiwalent wytworzonej energii dla gospodarstw domowych

Stellantis, globalny lider branży motoryzacyjnej, właściciel m.in. takich marek Citroën, Fiat, Jeep, Opel i Peugeot, wybrał firmę Quanta Energy jako swojego partnera w zakresie dekarbonizacji swoich obiektów w Polsce.

Projekt obejmuje budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 58 MW, które zaopatrzą w energię cztery zakłady produkcyjne Stellantis w Gliwicach, Skoczowie i dwa w Tychach. W ramach współpracy powstaną m.in. największe carporty w Europie Środkowej, których łączna moc osiągnie prawie 7 MW.

Do budowy farm użytych zostanie około 94 300 modułów fotowoltaicznych, które zajmą niemal 54 hektary powierzchni, co odpowiada terenowi 3333 boisk do siatkówki.

– Jesteśmy dumni, że możemy współpracować ze Stellantis przy tym strategicznym projekcie. Wspólnie wyznaczamy kierunek i udowadniamy jak innowacje i odpowiedzialność kształtują przemysł motoryzacyjny. Wykorzystując naszą wiedze i doświadczenie wspieramy Stellantis w osiąganiu jego celów związanych z zrównoważonym rozwojem – powiedział Piotr Grzybczak, CEO Quanta Energy. Zwraca również uwagę, że ten wieloetapowy projekt wymaga od zespołu ekspertów Quanta Energy ogromnej wiedzy, precyzji i doskonałej koordynacji.

Realizacja przy  zakładzie samochodów osobowych Stellantis w Tychach osiągnęła właśnie kulminacyjny moment. Po wygaszeniu nieefektywnej ciepłowni węglowej w zeszłym roku, trwają tam obecnie prace przygotowujące teren pod budowę farmy fotowoltaicznej, których symbolicznym momentem było wyburzenie 150-metrowego komina. To wydarzenie stało się symbolem dokonującej się transformacji energetycznej przemysłu motoryzacyjnego w Europie.

Pierwsza z farm, o mocy 2 MW została wybudowana i oddana do użytku 3 miesiące przed planowanym terminem. Od końca stycznia system działa i zasila fabrykę jednostek napędowych Stellantis w Tychach.  Inwestycja przeszła obecnie w kolejny etap, w ramach którego powstanie system magazynowania energii (BESS) a także carport. Dzięki temu, do końca tego roku, tyska fabryka będzie w niezależna energetycznie w około 56% średniorocznie.

– Dzięki tej inwestycji polskie zakłady Stellantis stają się bardziej niezależne energetycznie, a jednocześnie przyjazne dla środowiska. Redukcja emisji dwutlenku węgla, zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii oraz obniżenie kosztów operacyjnych to jej wymierne korzyści. Są one nie do przecenienia w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym i w obliczu  rosnącej międzynarodowej konkurencji – powiedział Sławomir Czernecki, dyrektor zakładu jednostek napędowych w Tychach.

Wytworzona ilość energii elektrycznej przez farmy wybudowane dla Stellantis przez Quanta Energy wystarczyłaby by zasilać rocznie niemal 20 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce lub przejechanie 3,3 miliona km samochodem elektrycznym.