Co nowe opłaty mocowe oznaczają dla budżetów polskich firm? – Quanta Energy
Fotowoltaika

Co nowe opłaty mocowe oznaczają dla budżetów polskich firm?

Quanta Energy

Po długim procesie, przekładaniu daty ogłoszenia i wejścia ostatecznie 30 listopada 2020 r. Urząd Regulacji Energetyki podał stawki opłaty mocowej – nowej opłaty, która już od stycznia 2021 roku znajdzie się na firmowych rachunkach za energię elektryczną.

Opłata ta wyniesie 76,20 zł za każdą MWh pobraną w godzinach 7:00-22:00 i będzie miała olbrzymi wpływ na koszty energii, jakie firmy w Polsce poniosą już w 2021 roku.

Największy wpływ nowej opłaty na koszt energii widzimy u klientów w grupach taryfowych B. Większość naszych klientów w tych taryfach płaci obecnie 290-310 zł/MWh za energię czynną oraz 50-60 zł opłat dystrybucyjnych. Dlatego nowa opłata mocowa w wysokości nieco ponad 76 zł oznacza dla tych firm podwyżkę zmiennych kosztów dystrybucji energii o ponad 100%, a co za tym idzie, wzrost całego rachunku za energię o ponad 20% – mówi Roman Chryczyk, dyrektor zarządzający Quanta Energy.

Opłata ma pokryć koszty rynku mocy szacowane w 2021 r. na ok. 5-5.5 mld zł. Rynek mocy to mechanizm, który ma gwarantować wystarczające zasoby mocy i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Jego uczestnicy są wynagradzani za gotowość do dostaw energii, a najlepsze oferty wyłaniane są w drodze aukcji. W praktyce rynek mocy oznacza dotację dla polskich elektrowni węglowych płacących równolegle za uprawnienia do emisji CO2.

Jak uniknąć nowych opłat?

Firmy mają w praktyce trzy możliwości.

  1. Przesunąć część zużycia na godziny nocne (trudne w praktyce).
  2. Zredukować ilość energii pobieranej z sieci poprzez instalację OZE (np. fotowoltaikę) wykonaną na terenie własnego zakładu.
  3. Największe firmy z zużyciem > 100 GWh mogą ubiegać się o status Odbiorcy Przemysłowego zgodnie z art. 71 z dnia 8 grudnia 2017 r. o Rynku Mocy. Odbiorcy Przemysłowi mogą zredukować opłaty mocowe nawet o 85%.

O ile punkt 1 brzmi jak rekomendacja, by de facto radzić sobie z pandemią COVID poprzez przebranżowienie, to punkty 2 i 3 są jak najbardziej realne do wykonania. Firm ze statusem Odbiorcy Przemysłowego było w 2020 roku 51, a ich liczba ciągle rośnie. Natomiast fotowoltaika dla firm przeżywa obecnie prawdziwy boom. Jest dostępna dla wszystkich przedsiębiorstw w Polsce, niezależnie od ich statusu i wielkości zużycia energii. Kluczowe znaczenie w dynamicznym rozwoju tego segmentu rynku mają także różnorodne formy finansowania własnej elektrowni, często nie wymagające nawet wkładu własnego od inwestora – komentuje Roman Chryczyk z Quanta Energy.

Tagi: